louis vuitton handbags outlet louis vuitton outlet
www.Diarunadiar.com
امروز ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۱ فروردين

ناگفته ها

گفتگو

مقالات

گزارش

آمار سایت

ارسال به دوستان  نسخه چاپی
دیار و نادیار:
 تأملی بر مصاحبه اخیر خالد عزیزی با روداو
موضع عاقلانه دبیرکل حدک در آستانه کنگره 16

هفته گذشته در مورخه 24/10/1394 خالد عزیزی طی مصاحبه ای با تلویزیون اقلیم کردستان (روداو) که این روزها در غیاب تیشک تی وی و کم کاری کورد کانال به تریبون اصلی احزاب کمپ نشین مستقر در شمال عراق مبدل شده، به بیان مواضع این حزب در قبال رویدادهای ایران از جمله انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری پرداخت.

موضعی که هم واکنش رقبا را در پی داشته هم به نوعی سخنی تازه در میان مواضع تکراری احزاب کرد شمال عراق بحساب می آید.

شاید نسبت به مواضع دیگر احزاب کُرد بتوان آن را موضعی عاقلانه ناشی از دیدی بازتر نسبت به وقایع داخل کشور بحساب آورد که ریشه هایی از امید را در دل هواداران زنده می کند. هر چند این موضع با رویکرد یکساله اخیر حزب (حضور نظامی در داخل کشور) که تز برخی نفرات اصلی حزب (نظیر مصطفی مولودی) بوده کمی تناقض دارد. اما به هر حال نشأت گرفته از سخن یک دبیرکل و بالا ترین مقام حزبی است.

خالد عزیزی به چند نکته اساسی در این نشست تلویزیونی اشاره دارد:

1-      در کردستان ایران همه به مانند ما فکر نمی کنند، برخی طور دیگر فکر می کنند، شرکت در انتخابات حق مردم کردستان بوده و مردم باید برای دفاع از حقوق خودشان در این انتخابات شرکت کنند و به نامزدهای خودشان رأی دهند.

2-      در صورت عدم حضور ما تغییر دموگرافی تدریجی در مناطق دو قومی متصور است.

3-      باید مردم را از بی تفاوتی در بیاوریم و از اندک فرصت های برای احقاق حقوق کُرد استفاده کنیم.

4-      ایجاد فراکسیون کُرد در مجلس ششم شورای اسلامی از دستاوردهای مهم بوده و این پروژه باید ادامه داشته باشد.

5-      لزوم پذیرفتن مذاکره با ایران در صورت درخواست حکومت مرکزی از احزاب کرد.

این مواضع کم سابقه در حالی مطرح می شود که کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات کنگره 16 حزب مانده و از طرفی دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز در ماه آینده برگزار خواهد شد.

در واقع خالد با تحلیلی درست نسبت به جناح رقیب و دیگر احزاب کُرد متوجه شده راه احقاق حقوق کردهای ایران از پشتیبانی بارزانی، ارتباط با ترکیه و کمپ نشینی و بایکوت نمی گذرد. باید برای هر حالتی برنامه ریزی داشت. به راستی دستاورد سالهای اخیر تحریم و بایکوت جناح هجری و دیگر احزاب کُرد در این مقطع چه بوده است؟ به قول خالد عزیزی باید از اندک فرصت ها استفاده کرد. به طور قطع مسعود بارزانی به فکر احقاق حقوق کردهای ایران نیست. حتی به فکر حقوق اولیه کُردهای عراق نیز نیست و قربانی کردن سنجار در سیاست های تعاملی با ترکیه و داعش این را اثبات کرد. اگر چارچوب فعالیتی و استراتژی حرکتی حزب دمکرات کردستان احقاق حقوق کُردهای ایران تعریف شده با ید در این فضا، این چارچوب و با شناخت دقیق از اوضاع داخل ایران برنامه ریزی و حرکت کنند. صدور اعلامیه از کمپ های اقلیم کردستان نه دوایی بر درد کُردهای ایران است نه مخاطب و گوش شنوایی در ایران خواهد داشت و این بارها بر تصمیم گیران ثابت شده اما به دنبال اهداف دیگری هستند و فقط شعار حقوق کُرد را سر می دهند. حزب دمکرات باید با اتخاذ رویکرد حرکتی نوین با بالا بردن دانش سیاسی و تحلیلیلی خود از اوضاع و شرایط داخل کشور برنامه حرکتی خود را بر مبنای شرایط و بسترهای آماده داخل کشور قرار دهد نه آن ایده آلیسم و آرمان گرایی رؤیایی که معلوم نیست کی شرایط آن فراهم خواهدشد. رویکردی که شاید در آینده ای نه چندان دور این حزب را به جایگاه سابق و درخشنده خود بازگردانده و با بازگشت به ایران در این خلأ تحزب گرایی در مناطق کُردنشین به عنوان واسطه مردم و حکومت، به فکر چاره ای برای احقاق حقوق واقعی کُردها در ایران چندقومی باشد. کسی چه می داند. شاید در دورنمای ذهن خالد عزیزی چنین تفکری می گنجد بحثی که در نهایت به لزوم مذاکره با حکومت مرکزی ختم شده است. تنها نگرانی آن است که در کنگره آتی حزب به جای تفکرات نسبتاً عاقلانه تر خالد عزیزی فردی به نام مصطفی مولودی جایگزین گردد که تفکراتش بیش از معطوف بودن به وقایع داخل کشور متوجه نظامی گری و سیاست لمپنیسم است.

دیار و نادیار

 

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۱/۳ تعداد بازدید: 3633

نظر کاربران
نام:
پست الکترونیکی:
نظر شما:

جستجو
   

پربیننده ها